După investițiile realizate în creșe, grădinițe și școli din Microraionul 6, administrația locală din Târgoviște pregătește un nou proiect pentru infrastructura educațională din zonă. De această dată, vizată este Școala Gimnazială „Profesor Paul Bănică” (Școala Nr. 11), unde urmează să fie implementat un amplu program de reabilitare și modernizare.
Anunțul a fost făcut în cadrul unei conferințe de presă organizate chiar la unitatea de învățământ, la care au participat primarul municipiului Târgoviște, Daniel Cristian Stan, viceprimarii Cătălin Rădulescu și Constantin Cozma, city managerul Gabriel Boriga și directorul școlii, Anca Milea.
Potrivit informațiilor prezentate, valoarea estimată a investiției se ridică la aproximativ 32 de milioane de lei, proiectul aflându-se în această perioadă în etapa de pregătire.
„Și Școala Gimnazială «Profesor Paul Bănică» (Școala Nr. 11) va intra într-un amplu proces de reabilitare și modernizare. Vorbim despre un proiect major, în valoare de aproximativ 32 de milioane de lei, o investiție istorică pentru această unitate de învățământ. În prezent lucrăm la proiect, iar în perioada următoare vor debuta lucrările”, a declarat primarul Daniel Cristian Stan.

Primarul a amintit că în ultimii ani, în aceeași zonă a orașului, au fost realizate mai multe investiții în domeniul educației. Creșele nr. 13 și 14 au fost reabilitate, modernizate și extinse, grădinițele din apropiere au beneficiat de lucrări de renovare, iar Școala „Tudor Vladimirescu” a fost modernizată și dotată.
Tot în domeniul educației, administrația locală are în vedere noi proiecte la Liceul „Constantin Brâncoveanu”, Liceul „I.H. Rădulescu” și Seminarul Teologic, acestea fiind incluse în programul de investiții aflat în derulare la nivelul municipiului.
Conform datelor prezentate de Primăria Târgoviște, valoarea totală a proiectelor aflate în implementare sau în pregătire depășește 500 de milioane de lei, finanțarea fiind asigurată în cea mai mare parte din fonduri europene nerambursabile.